Dnes je neděle 26. května 2019. Svátek má Filip. Hlavní prázdniny budou za 34 dní.

Exkurze do Osvětimi doplňuje výklad učiva

Pátek 8. února se někteří žáci osmých a devátých tříd vydali za poznáním minulosti do Osvětimi. Plný autobus žáků a jejich rodičů vyrazil v brzkých ranních hodinách z náměstí v Morkovicích, abychom v osm hodin ráno byli již na místě. Počasí nám přálo, a ačkoliv nebylo nejtepleji, vyšlo nám v průběhu dne i sluníčko.

Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi není jedna z těch příjemnějších, avšak historii bychom měli znát. Navíc téma holokaustu je pro žáky devátých tříd zrovna teď aktuální. V hodinách dějepisu se jim snažím přiblížit utrpení nevinných lidí, kteří zemřeli jen proto, že nesplňovali árijské předpoklady. Výklad v hodinách dějepisu, kterému se věnuji podrobně, tak mohl být díky této exkurzi doplněn i autentickými zážitky. Třihodinnový program s prohlídkou Auschwitz 1 (Osvětim) a Birkenau (Březinka) jistě nenachal jednoho chladným. Spousta dobových materiálů, textů, vzpomí nek a ta ké informace průvodců doplnily výklad v hodinách. Žáci byli vzornými návštěvníky i posluchači.

V závěru celodenního programu pak proběhla na odlehčení návštěva jednoho z místních supermarketů, kde si žáci mohli nakoupit místní speciality, cukrovinky, suvenýry nebo jinak utratit kapesné v podobě zlotých.

Cesta zpět utekla rychle a s půl hodinovým předstihem jsme se kolem půl paté v pořádku vrátili do Morkovic. Již nyní je zamluvený termín návštěvy Osvětimi na příští školní rok.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2018-2019