Dnes je neděle 26. května 2019. Svátek má Filip. Hlavní prázdniny budou za 34 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Exkurze do Osvětimi doplňuje výklad učiva

Exkurze do Osvětimi doplňuje výklad učiva

Pátek 8. února se někteří žáci osmých a devátých tříd vydali za poznáním minulosti do Osvětimi. Plný autobus žáků a jejich rodičů vyrazil v brzkých ranních hodinách z náměstí v Morkovicích, abychom v osm hodin ráno byli již na místě. Počasí nám přálo, a ačkoliv nebylo nejtepleji, vyšlo nám v průběhu dne i sluníčko.

Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi není jedna z těch příjemnějších, avšak historii bychom měli znát. Navíc téma holokaustu je pro žáky devátých tříd zrovna teď aktuální. V hodinách dějepisu se jim snažím přiblížit utrpení nevinných lidí, kteří zemřeli jen proto, že nesplňovali árijské předpoklady. Výklad v hodinách dějepisu, kterému se věnuji podrobně, tak mohl být díky této exkurzi doplněn i autentickými zážitky. Třihodinnový program s prohlídkou Auschwitz 1 (Osvětim) a Birkenau (Březinka) jistě nenachal jednoho chladným. Spousta dobových materiálů, textů, vzpomí nek a ta ké informace průvodců doplnily výklad v hodinách. Žáci byli vzornými návštěvníky i posluchači.

V závěru celodenního programu pak proběhla na odlehčení návštěva jednoho z místních supermarketů, kde si žáci mohli nakoupit místní speciality, cukrovinky, suvenýry nebo jinak utratit kapesné v podobě zlotých.

Cesta zpět utekla rychle a s půl hodinovým předstihem jsme se kolem půl paté v pořádku vrátili do Morkovic. Již nyní je zamluvený termín návštěvy Osvětimi na příští školní rok.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2018-2019