Dnes je pondělí 17. června 2019. Svátek má Adolf. Hlavní prázdniny budou za 12 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Den, kdy se mlčelo...

Den, kdy se mlčelo...

Den, kdy se mlčelo...

Den, kdy se mlčelo...

Den, kdy se mlčelo je název workshopu, který pořádá nezisková organizace Post Bellum. Jde o projekt, který má žákům v průběhu čtyř hodin nastínit události roku 1948.

V lednu a únoru si jej mohli vyzkoušet žáci devátých tříd. Cílem workshopu je přiblížit současné generaci proměnu české vesnice v době kolektivizace a to nejen co se týče pozemků, majetků, hospodářství, ale také vztahů. Příběh dědiny Úhošť je založen na skutečných událostech a výpovědích pamětníků. Žáci jsou nejprve seznámeni s potřebnými pojmy, jako je JZD, kolektivizace, grunt, únorový převrat, Klement Gotwald atd. Poté každý z nich obdrží životopis jednoho obyvatele vesnice, má se s ním seznámit a od té doby se vžít do jeho života. Vznikají tak skupinky (rodiny), které mají za úkol nakreslit na papír své pozemky, dostanou příslušný počet zvířátek a po celou dobu workshopu hrají příslušnou roli. Vše se odvíjí od toho, co si přečetli v životopise svého pamětníka. Probíhají tak volby, žáci se rozhodují zda vstoupí do JZD, volí si předsedu JZD či rozhodují o osudech svých sousedů (spolužáků).

Závěrečná část je věnována diskuzi o tom, jak se v dané roli cítili, zda by se zachoval i jinak nebo stejně, jaké to pro ně bylo vypudit z vesnice své spolužáky, za to, že se nechtěli podílet na společném jmění. Závěr workshopu je pak zaměřen na diskuzi o tom, jak by oni v současné době pomohli nebo se zachovali, kdyby byli svědky podobné události či situace.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2018-2019