Dnes je pondělí 17. června 2019. Svátek má Adolf. Hlavní prázdniny budou za 12 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Největší Čech podle 7.C

Největší Čech podle 7.C

Třída 7.C pracovala v hodinách Výchovy k občanství na třídním projektu „Největší Čech“. Nejdříve žáci sami navrhovali, koho považují za největšího Čecha. Z navržených osobností jsme vybrali pouze ty, které už jsou po smrti, a můžeme tedy zhodnotit celý jejich život.

Tomuto kritériu vyhovělo 9 osobností: Božena Němcová, Jan Palach, Jan Kubiš, Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Marie Terezie, Václav Havel, Karel IV. a Jan Hus. Poté se žáci rozdělili do dvojic a každá dvojice zjistila více informací o dané osobnosti, abychom se mohli dobře rozhodnout, koho volit. Vybrali jsme dvě kritéria pro posouzení osobností: Co udělal(a) významného? Jak projevoval(a) vlastenectví?

Každá dvojice představila svou osobnost spolužákům a pak už mohly začít volby. Doma si žáci vyrobili občanské průkazy. Každý z oprávněných voličů dostal do schránky volební lístek. S volebním lístkem a občanským průkazem se dostavil k volební komisi, odebral se za plentu, kde podle stanoveného volebního systému upravil volební lístek a volební lístek vhodil do volební urny.

A kdo vyhrál? Největším Čechem 7.C se stal Tomáš Garrigue Masaryk, na druhém místě se společně umístili Božena Němcová a Václav Havel a na třetím místě Jan Palach.

Mgr. Jiřina Forbelská

ZŠ Morkovice | 2018-2019