Evropský den hudební výchovy

Letos již třetím rokem probíhá akce, která má za úkol připomenout důležitost výuky hudební výchovy v celé EU. Samotný evropský den hudební výchovy sice připadá na 15. března 2024, ale nahrávku k akci bylo třeba poslat do 10. února 2024, tak aby se tato nahrávka mohla stát mozaikou akcí ve společné evropské videokonferenci a byla dokladem připojení naší školy. Proto jsme se sešli ve středu 7. února spolu s žáky a učiteli prvního stupně, kde se pomocí vrstevnického učení zapojili i naši deváťáci spolu se 7.A a postarali se o hudební doprovod i asistenci akce. Zvolili jsme jednoduchou dětskou píseň Prší, prší, u níž jsme si vyzkoušeli vlastní textovou tvorbu. Spontánně se připojili i žáci druhého stupně v hodinách anglického jazyka a anglického semináře. Hudba patří do našeho života, ať chceme nebo nechceme, její výuka pomocí hudební výchovy učí koncentraci a propojuje několik činností zároveň. Zpěvem, nasloucháním, posloucháním, hrou na hudební nástroje, sledováním textu, notového záznamu, rytmizací, pohybovou koordinací stimulujeme náš mozek k využití obou hemisfér a tím pomáháme celkově lepším studijním výsledkům, ale také konkétně k sluchovému vnímání českého jazyka a cizích jazyků. Ne nadarmo byla hudba již od starověku součástí všech vzdělávacích systémů. Nenechme toto privilegium vzít našim žákům. Tento školní rok HV poprvé za dobu existence školy v Morkovicích neprobíhá v 8. třídách.

Děkuji všem zúčastněným žákům a jejich vyučujícím. Zapojilo se celkem 321 osob. DÍKY!

Mgr. et Bc. Marie Sobotková, dipl.um.