Řemeslo pomáhá

Začátek měsíce března patřil na naší škole projektovému dni o stavebnictví. Zavítali k nám členové nadačního fondu Řemeslo pomáhá a představili svou činnost v oboru stavebních řemesel. Cílem nadace je vychovat novou generaci řemeslníků a odborníků ve stavebnictví a příbuzných oborech. Na úvod si s žáky popovídali o jednotlivých oborech stavebnictví, kluci popsali obory a řemesla, která se podílí na stavbě domu. Lektoři programu paní Petra Benešová a Monika Křenová s Jirkou Bořkem stavitelem zaujali žáky 8. ročníku zábavnou formou her a soutěží. Kluci poznávali z fotografií stavby v různých městech a státech, pomůcky, které používají pracovníci na stavbách. Pro správné řešitele a aktivní kluky byly připraveny pěkné ceny. Naši kluci byli opravdu moc šikovní a do všech akcí se zapojili s nadšením.

Specifika povolání stavbyvedoucího a stavebního mistra popsal pan Libor Michálek, který k nám přijel přímo ze stavby. Seznámil kluky s popisem stavebního plánu a stavební dokumentací – stavebním deníkem, procesem kolaudace a předání stavby uživateli a vlastníkovi. Dozvěděli se, v jakém poměru se míchají štěrkopísek – 4 díly, cement – 1 díl a voda pro výrobu betonu. Praktickou částí workshopu bylo namíchání malého množství betonu. Z betonu kluci vyrobili pro maminky misky pod květináček nebo malou svíčku, pro tatínka popelník. Každá skupinka si měla možnost z formy vytvořit dům s logem firmy Tradix, která je jedním ze sponzorů programu.

Celé dopoledne se neslo v příjemné atmosféře, workshop byl s lektory zábavný a poučný.

 

 

 

 

 

Ing. Radka Zdražilová, kariérový poradce ZŠ Morkovice