Zeměpisná terénní exkurze Bílé Karpaty

Naše putování na Velkou Javořinu, nejvyšší vrchol Bílých Karpat, začalo v 8 hodin ráno 30. dubna 2024. Na parkoviště kousek od obce Strání jsme dojeli v 8:55 hodin. Cestou na vrchol nám paní učitelka Navrátilová a pan učitel Najman dávali různé úkoly. Prvním úkolem bylo určit správně na mapě střední Evropy různá moře, státy, města, hory, abychom měli přehled, kde se nacházíme. Další úkol byl ve skupinkách, kde jsme odpovídali na otázky související s PP Bahulské jamy. Cesta byla zábavná, někdy i prudká. Vylézt na vrchol jsme zvládli všichni a mohli se kochat krásným výhledem. Když jsme opouštěli vrchol Velké Javořiny, čekal nás předposlední úkol. Jako kartografové jsme dostali mapu a museli jsme udělat vlastní legendu, jak označit určitá místa v mapě. Dále jsme šli na vrchol Jelenec, kde stojí bývalá vojenská věž. Zde byl náš poslední úkol související s historií Velké Javořiny, mohli jsme se díky němu vžít do role převaděčů a lidí prchajících z Protektorátu za 2. světové války. Po splnění úkolů jsme šli z prudkého kopce, kde většina z nás spadla. Naštěstí všichni dojeli bez zlomenin a větších úrazů. Počasí se nám vydařilo a byli jsme rádi, že jsme to zvládli. Exkurze se mi moc líbila :)

Tereza Machálková, 9.A