Erasmus+ 2024: U nás doma v Česku digitálně i ekologicky

Červen je měsíc výletů a exkurzí, měsíc, kdy poznáváme svět trochu jinak než ze školních lavic.

Po dubnovém pobytu našich žáků na Slovensku k nám do školy přijeli 2. června na týdenní pobyt slovenští kamarádi, abychom společně pokračovali v započatém díle.

Navštívili jsme soukromou farmu rodiny Burešových ve Švábenicích a seznámili se se způsobem výroby i s významem bioplynu, v Koválovicích-Osíčanech nám p. starosta J. Polášek vysvětlil význam poldrů pro ochranu vesnice před povodněmi.

Super byla návštěva Valašska. Na ekofarmě Bludička v Bludově jsme se věnovali chovu téměř vyhynulých ovcí “valašek” a taky poznávali způsob života bačů na horách. To bylo super! Pokračovali jsme na Pustevny, kde nás přivítalo téměř neviditelno, a proto jsme změnili program a navštívili Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm.

V naší škole jsme vytvořili společnými silami krásné malé jezírko, zkoumali půdu, navštívili čističku odpadních vod a spolupracovali při plnění zadaných úkolů.

Velmi zajímavá byla návštěva Strážnice se skanzenem a především interaktivní pobyt ve výrobně tradičního modrotisku, kde jsme si vlastníma rukama vyrobili šátky. Ve Strážnici jsme pobyt zakončili příjenmnou plavbou po Baťově kanále.

Všechny získané informace jsme pravidelně zpracovávali pomocí různých digitálních programů v rozlosovaných mezinárodních skupinách a úspěšně odprezentovali. Na rozloučenou nechybělo opékání špekáčků a zápas ve vybíjené.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na plynulém a úspěšném průběhu projektu.

Mgr. Lenka Foltýnová