Deváté třídy navštívily Osvětim

Ve středu 25. května jsme opět po dvou letech zavítali do Osvětimi. Cesta do jednoho z největších koncentračních vyhlazovacích táborů začala pro žáky devátých tříd v brzkých ranních hodinách, avšak příprava na tuto návštěvu byla zahájena již v lednu, kdy se téma holokaustu objevuje v osnovách předmětu dějepis. Vždy je něco jiného ukazovat obrázky a mluvit o tématu, než když člověk na takové místo zavítá osobně. To ostatně potvrdili i sami žáci, kteří se velmi často podivovali nad velikostí tábora. Nelze proto příliš mluvit o tom, zda jsme se měli nebo neměli na výletě pěkně, spíše je důležité pobavit se o tom, co to žákům přinese do života. Historie se opakuje a bohužel jsou tato témata v dnešní době stále více na pořadu dne. Nesmíme proto zapomínat na to, co bylo, kolik lidských životů si nenávist jednoho národa ke druhému vyžádala. Je právě na nás, abychom se chovali tak, aby se to v budoucnu neopakovalo.

Mgr. Eva Najmanová